Menu
> Ako si vybrať in-line korčule

Ako si vybrať in-line korčule

 

Vyberáte si korčule po prvýkrát? Potom možno budete potrebovať malú radu, aby ste mohli začať, pretože vybrať tie správne nemusí byť jednoduché. Ak si nie ste istí ich výberom, pripravili sme pre vás tento článok, v ktorom vám poradíme, ako a prečo si vybrať správnu veľkosť, ako aj na aké parametre sa zamerať pri kúpe in-line korčúľ. 

Veľkosť
Veľkosť korčúľ sa udáva rovnako ako veľkosť obuvi. Korčule by mali dobre sedieť na nohe a netlačiť na ňu. Pokiaľ ide o detské korčule, môžete si ľubovoľne nastaviť viac ako jednu veľkosť. Majte na pamäti, že do korčúľ je vždy vhodné nosiť vyššie a hrubšie ponožky, aby ste predišli odreninám na pokožke. Korčule by nikdy nemali úplne priliehať k bežným ponožkám. 

 


Systém zapínania
Systém zapínania ovplyvňuje, ako pevne a dobre noha v korčuli sedí. Správna fixácia zaručuje pohodlie a najmä bezpečnosť pri jazde. Môžete sa stretnúť so zapínaním pomocou šnúrok alebo praciek. Výhodou šnúrok je, že sa ľahšie a pevnejšie uťahujú, na druhej strane pracky sú oveľa rýchlejšie. V konečnom dôsledku však rozdiel takmer nepocítite. Záleží na požiadavkách a preferenciách každého jazdca a najmä na tom, ako dobre mu sedí systém upevnenia. Pri lepších modeloch nájdete kombinovanú verziu, t. j. sťahovanie šnúrok aj praciek. Takýto systém možno považovať za vôbec najlepší, pretože zabezpečuje najlepšiu fixáciu nohy a zabraňuje vykĺbeniu alebo odreniu nohy počas dlhších jázd. 

 


Výška boty
Pre začínajúcich jazdcov sa zvyčajne odporúča vyššia topánka, pretože vysoká topánka sa lepšie prispôsobí členku a poskytuje väčšiu stabilitu. Vysoká topánka však môže obmedzovať pohyb jazdca, najmä u pokročilých korčuliarov. Výber korčule však v konečnom dôsledku závisí od pohodlia a preferencií jazdca.

Rám korčule
Rámová konštrukcia spája kolesá s obuvou. Zvyčajne sú vyrobené z plastu, hliníkových zliatin alebo iných kovov. Plastový rám je mäkký v porovnaní s kompozitnými konštrukciami, ktoré sú odolnejšie a zároveň ľahšie. Nevýhodou je, že menej tlmia nárazy, čomu sa dá predísť zmäkčením stielky obuvi. Podľa rámu možno korčule rozdeliť do týchto kategórií:
- fitness korčule: vybavené vyšším plastovým rámom, nízka hmotnosť.
- agresívne korčule: nízky, masívny rám pre maximálnu stabilitu
- rýchlostné korčule: rám z hliníkovej zliatiny alebo kompozitu s nízkou hmotnosťou, určený na vysokú rýchlosť

 



Rozmery koliesok
Rozmery kolies sa uvádzajú v milimetroch, napr. 78x42 mm, kde prvé číslo označuje priemer kolesa, druhý, menší rozmer označuje šírku kolesa. Vo všeobecnosti platí, že väčšie kolesá umožňujú rýchlejšiu jazdu. Na druhej strane sú menšie kolieska pomalšie a korčule sa ľahšie ovládajú, takže sú vhodné najmä pre začiatočníkov.

Dôležitým parametrom korčúľ sú aj ložiská, ktoré sa označujú na stupnici ABEC 1 - 9, pričom vyššie číslo znamená kvalitnejšie ložisko. Čím vyššia je kvalita ložiska, tým menší odpor kladie. Ak plánujete chodiť von častejšie, vyberte si ložiská s minimálnym hodnotením ABEC 5. 


Údržba
Korčule prirodzene podliehajú opotrebovaniu a po mnohých kilometroch si môžete všimnúť zvláštne zvuky, klepanie, opotrebované brzdové doštičky atď. V takom prípade je potrebné korčule vyčistiť a vymeniť všetky opotrebované časti.

Ak ste začínajúci korčuliar alebo kupujete korčule pre deti, odporúčame vám zakúpiť aj chrániče na korčule a prilbu, ktoré sú zo zákona povinné pre osoby mladšie ako 18 rokov.

 

Vyberte si in-line korčule