Ako vybrať šípky
Uvažujete o kúpe šípok, ale nemáte skúsenosti s ich výberom? Žiadny problém, preto sme pre vás pripravili tento článok.
Ukážeme vám základné rozdelenie šípok a ako a prečo si vybrať tie najlepšie pre vás.
V našej ponuke nájdete široký výber šípok a vybavenia od svetoznámych výrobcov Harrows Darts a ACRA.
Šípky možno v zásade rozdeliť na dva typy, a to na šípky STEELTIP a elektronické šípky, inak známe ako SOFTTIP. Ako presne sa šípky líšia a čo ich kúpa obnáša, si ukážeme nižšie v tomto článku.
STEELTIP - klasické šípky
Oceľové šípky majú ostrý kovový hrot a sú oveľa ťažšie ako plastové šípky. Rozdiel môže byť až niekoľko desiatok gramov, čo sa na prvý pohľad nemusí zdať ako veľký rozdiel. Pravdou však je, že hmotnosť šípok je jedným zo základných parametrov ovplyvňujúcich vašu hru. Pri oceľových šípkach sa používajú takzvané sisalové terče.
SOFTTIP - moderné šípky
Sú vybavené plastovým hrotom, pričom kvalita samotných šípok je daná najmä použitým materiálom a technickým spracovaním. Ak so šípkami ešte len začínate a máte tú možnosť, určite si pred zaobstaraním vlastných šípok vyskúšajte niekoľko typov, aby ste vedeli, ktoré vám sadnú do ruky. Na tento typ hry sa používajú elektronické krabičky.
Hra šípky sa skladá zo štyroch základných častí, a to:
Hroty (špička)
Telo (hlaveň)
Rukoväť (hriadeľ)
Letka (let)
Hroty
Podľa hrotu sa dá spoľahlivo rozlíšiť, či ide o šípky s oceľovým alebo mäkkým hrotom, zatiaľ čo šípky s oceľovým hrotom majú výlučne kovové hroty, šípky s mäkkým hrotom majú plastové hroty.
Oceľové (kovové) hroty sú zvyčajne pevne vsadené do šípky a prirodzene podliehajú otupeniu, preto nie je na škodu ich z času na čas nabrúsiť. Telá softových šípok sú vybavené závitom, ku ktorému je hrot priskrutkovaný - možno ich preto kedykoľvek jednoducho vymeniť. Pri plastových verziách sa môže ľahko stať, že sa hrot zlomí, ohne alebo inak poškodí, preto by ste mali mať vždy po ruke sadu náhradných hrotov. Plastové hroty sa dodávajú v niekoľkých veľkostiach, pričom najbežnejší a štandardizovaný je typ so závitom B2A.
Telo
Logicky je telo základom každej jednej šipky a jeho kvalitu opäť určujú tri základné parametre: materiál, hmotnosť, tvar.
Materiál
Na výrobu tiel sa používa predovšetkým mosadz a zliatina volfrámu, ktorá je drahšia a približne dvakrát ťažšia ako mosadz. To znamená, že volfrámová šipka má rovnakú hmotnosť aj pri polovičnom objeme mosadznej šipky.
Mosadzné šípky sú vhodné pre začiatočníkov, ktorí sa ešte len učia a hľadajú svoj štýl hry. Pokročilý hráč, ktorý už má predstavu o vhodnej šípke, si nakoniec vystačí s týmito volfrámovými kúskami. Ich percentuálny podiel sa vyjadruje v percentách (70 %, 80 % atď.).
Hmotnosť
Ako bolo vysvetlené vyššie, medzi šípkami môžu byť veľké hmotnostné rozdiely v závislosti od použitého materiálu a typu šípky (STEELTIP x SOFTTIP). Na hranie na moderných, elektronických terčoch sa zvyčajne používajú šípky s hmotnosťou 12-18 g. Pri klasických, sisalových hrotoch je hmotnosť 18-28 g. Môžete sa stretnúť aj s ťažšími kusmi s hmotnosťou 30-40 g, ale tie sú veľmi špecifické a vhodné len pre malé percento hráčov.
Pre začiatočníkov sa zvyčajne odporúča kúpiť ťažšie šípky, pretože sa s nimi ľahšie manipuluje. Je to však veľmi individuálne, a preto je najlepšie si šípky pred definitívnym nákupom najprv vyskúšať.
Povrch a tvar
Šípky sa vyrábajú v mnohých dizajnoch, ale ich účel nie je primárne estetický, ale účelový. Tvar tela ovplyvňuje ťažisko šípky, ktoré môže byť umiestnené po celej dĺžke, v strede alebo na hrote šípky. Povrch môže byť hladký, zdrsnený alebo ich kombinácia. Aj v tomto prípade hrá dôležitú úlohu váš cit pre to, aký vzor vám najviac vyhovuje.
Rukoväť
Násadka je v podstate medzičlánkom medzi telom šípky a paličkou. Zvyčajne sa stretnete s plastovými násadkami, ktoré sú zároveň jedny z najlacnejších. Lepšie kusy sú vyrobené z hliníka, ktorý jej dodáva lepšiu pevnosť a spoľahlivosť. Prémiové kúsky potom majú prímes titánu.
Vrchná časť rukoväte má zárezy, ktoré sú určené na vloženie letky. Letky nikdy nezasúvajte násilím, pretože hrozí ich poškodenie. Spodná časť má závit 2BA, ktorý sa naskrutkuje do tela šípky.
Letky
Existuje niekoľko základných tvarov letiek, ale vo všeobecnosti platí, že menšie letky sa používajú pri ľahších modeloch, zatiaľ čo pri ťažších je to naopak.
Teraz máte dostatok informácií o tom, ako si vybrať správne šípky. Ak ste sa už rozhodli, pozrite si našu ponuku šípok a šípkového vybavenia od spoločností Harrows Darts, Brother a ďalších.