Ako si vybrať rotopéd
Uvažujete o kúpe bežeckého pásu, ale neviete, ako a prečo si vybrať ten správny model? Potom je pre vás tento článok ako stvorený. Pozrite si nášho sprievodcu nákupom a keď už budete v tom, môžete si pozrieť aj našu ponuku rotopedov ACRA.
Bežecký pás je jedným z tých tréningových nástrojov, ktoré môžu mierne pripomínať simuláciu jazdy na bicykli. Rozdiel medzi bicyklom a bežeckým pásom je v tom, že bežecký pás sa sám o sebe nehýbe. Je vybavený pevným podvozkom a zaťaženie sa simuluje prostredníctvom zotrvačníka.
V súčasnosti sú moderné bežecké rotopedy zvyčajne plne elektronické a vybavené mikropočítačom, ktorý nám umožňuje regulovať stupeň záťaže, sledovať vlastnú tepovú frekvenciu, prejdenú vzdialenosť, vynaloženú energiu a ďalšie rôzne parametre.
Výhody bežeckého pásu a prečo si ho vybrať:
Pravidelné cvičenie na bežiacom páse podporuje a posilňuje srdce a zvyšuje vitalitu a kapacitu pľúc. Znižujete tiež riziko ochorenia srdca a tepien, predchádzate riziku infarktu, mŕtvice atď. Cvičenie na rotopede má pozitívny vplyv aj na krvný tlak a znižuje pokojový a záťažový pulz.
Pre koho je bicykel na cvičenie vhodný:
Cvičebný bicykel je vhodný stroj pre každého, kto chce pravidelne cvičiť a udržiavať si zdravý životný štýl. Svojich zákazníkov si určite nájde aj medzi cyklistami, ktorí chcú naplno trénovať aj v zime, alebo jednoducho pre tých, ktorí chcú schudnúť a vyformovať si postavu do plaviek.
Základné parametre bicyklov na cvičenie:
Najväčšie rozdiely v rozsahu jednotlivých modelov možno pozorovať v použitom systéme odporu. Konkrétne sa používajú dva systémy, a to:
- Magnetický brzdový systém
- Elektromagnetický brzdový systém
Magnetický systém sa nachádza najmä v lacnejších modeloch, športovec si reguluje záťaž sám pomocou mechanického blokovacieho systému. To jednoducho znamená, že používateľ si sám mechanicky nastavuje úroveň zaťaženia.
Elektromagnetický brzdový systém v drahších modeloch naopak umožňuje digitálne nastavenie záťaže pomocou zabudovaného počítača. Výhodou tohto systému je aj možnosť definovať programy zaťaženia tak, aby čo najlepšie vyhovovali vašim požiadavkám a simulovali skutočné podmienky zaťaženia.
Elektricky ovládané bežecké rotopedy umožňujú aj monitorovanie a sledovanie srdcovej frekvencie a ďalších telesných hodnôt. Podľa týchto zistených hodnôt potom bežecký pás automaticky vyhodnotí a zmení záťaž.
Rotoped x ergometer
Aký je rozdiel medzi bežeckým pásom a ergometrom? Jednoducho povedané, ergometer je vylepšená forma rotopedu. Hoci na prvý pohľad vyzerajú rovnako a poskytujú rovnaké možnosti cvičenia a tréningu, je tu jeden zásadný rozdiel - ovládanie záťaže.
Ergometre sú vždy vybavené elektromagnetickým systémom, ktorý prenáša všetky údaje do počítača a na ich základe dokáže presne vyhodnotiť a upraviť vhodnú tréningovú záťaž a samotný program.
Ergometre sú jednoducho povedané plne digitalizované a automaticky monitorujú a indikujú dané hodnoty. Nákupná cena je logicky vyššia ako u bežeckých pásov, takže ak nevyžadujete maximálnu presnosť a variabilitu tréningových programov, hľadajte niektorý z klasických bežeckých pásov.
Funkcie a vlastnosti
Nižšie sú uvedené vlastnosti a funkcie, ktoré môžete nájsť v rotopedoch, ale nezabudnite, že tieto vlastnosti a ich prípadná absencia vždy závisia od konkrétneho modelu stroja:
- Meranie času, rýchlosť
- Meranie srdcovej frekvencie, spotreba kalórií
- Programy riadené a nastavené podľa pulzu a telesných hodnôt.
- Preddefinované funkcie skladieb a školiacich programov.
- Meranie spotreby energie.