Ako si vybrať kolobežku
Kolobežky sú čoraz obľúbenejším dopravným prostriedkom a voľnočasovou aktivitou pre deti aj dospelých. Okrem toho, že sú pomerne jednoduchou a ekologickou možnosťou prepravy po meste, sú aj skvelým spôsobom trávenia času. Ak sa chcete vyhnúť chybám a tápaniu pri výbere správneho modelu, pozrite si náš článok, v ktorom vám poradíme, ako na to, a môžete si tiež pozrieť našu ponuku kolobežiek ACRA, Mondo alebo Brother.
V prvom rade je dobré vedieť, aké typy skútrov môžete zaradiť. Rôzne typy a modely sa vyznačujú určitými vlastnosťami, ktoré by mali odrážať najmä typ a štýl jazdy. V súčasnosti, keď je tento trend naozaj rozšírený, sa môžete stretnúť s viacerými typmi, ale najčastejšie sa používajú:
- Skladacie skútre
- Kolobežky pre dospelých x deti
- Kolobežky Freestyle
- Zjazdové skútre
Kolobežky na športové účely - vyrobené z odolných materiálov, aerodynamickejšie, čoskoro kvalitné.
Pre turistov - základom je pohodlná jazda, plnšia a robustnejšia konštrukcia, široký rám a kolesá.
Mestské kolobežky - na rýchlu prepravu z bodu A do bodu B, veľké až stredné kolesá, ručná a zadná nožná brzda.
Nosnosť skútra
Nosnosť kolobežky je jedným z prvých kľúčových parametrov, na ktoré si treba dať pozor. V návode na obsluhu výrobca vždy uvádza maximálne zaťaženie/hmotnosť osoby, pre ktorú je kolobežka vhodná. Musíte však mať na pamäti, že pri jazde na nerovnom teréne a nerovnostiach sa hmotnosť jazdca pôsobiaca pri náraze zvyšuje. Na jazdu v náročnejšom teréne možno preto odporučiť skúter s rezervou na zaťaženie.
Na mestskú dopravu v relatívne rovnom teréne postačí skúter so štandardnou nosnosťou (do približne 100 kg). Pri detských modeloch je nosnosť nižšia, približne do 60-80 kg, ale nájdete aj modely s vyššou nosnosťou.
Veľkosť a typ kolies
Platí tu rovnaké pravidlo ako pri korčuliach atď. - väčšie kolesá znamenajú rýchlejšiu jazdu za cenu horšej ovládateľnosti. Z tohto dôvodu sú malé kolieska vhodné pre začiatočníkov alebo ich nájdete na detských modeloch kolobežiek.
Cestné a zjazdové skútre, pri ktorých je dôležitým parametrom rýchlosť, sa vyskytujú najmä s veľkými kolesami. Naproti tomu modely freestyle, od ktorých očakávame najlepšiu ovládateľnosť, sú vybavené malými kolesami.
Materiál kolesa
Podstatným faktorom je aj tvrdosť kolies, ktorá výrazne ovplyvňuje rýchlosť a komfort jazdy. Mäkké nafukovacie kolesá sú vhodné najmä do terénu a na nerovný povrch. Je to najmä vďaka ich lepšej priľnavosti a tlmeniu nárazov. Tvrdšie typy kolies (PVC, PU, bantam) sú oveľa rýchlejšie a nemusíte vynaložiť toľko úsilia na dosiahnutie maximálnej rýchlosti ako pri mäkkých kolieskach, ale nevýhodou je, že pocítite každú nerovnosť.
Brzdový systém
V zásade môžeme rozdeliť tri typy brzdových systémov - nožný, čeľusťový a kotúčový. Všetky sa líšia funkčnosťou, konštrukciou a cenou, preto by ste nemali podceňovať ich výber. Na jazdu v meste si vystačíte so zadnou brzdou s nožnou brzdou, ale ak chcete mať istotu kvality, môžete si vybrať z modelov so strmeňovými brzdami. Nožné aj strmeňové brzdy sa ľahko udržiavajú a sú cenovo dostupné.
Kotúčové brzdy sú vhodné pre skúsených športovcov, účastníkov pretekov atď. Sú oveľa drahšie, vyžadujú pravidelnú údržbu, ale na profesionálne účely sú vôbec najlepšie.
Konštrukcia a rám
Pri kolobežkách sa najčastejšie stretávame s materiálmi - oceľ, hliník, karbón. Kombinácia oceľového tela a hliníkových riadidiel je v kategórii kolobežiek pre deti a dospelých pravdepodobne najbežnejšia. Uhlík nájdete v profesionálnych modeloch v drahších cenových reláciách.
Výška riadidiel
Výška riadidiel pre dospelého človeka sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 80-110 cm. Pre deti je to približne 50 cm. Hlavnou myšlienkou je, aby ste sa pri jazde nekrčili, nenakláňali atď. Jazdiť by ste mali prirodzene, vrátane celého postoja. Neprirodzené ohyby sú škodlivé pre vaše svaly a chrbát. Ak si kolobežku nemôžete vyskúšať v obchode, pred kúpou si skontrolujte správnu dĺžku.
Tím ACRA Sport vám praje príjemné nakupovanie.