Menu
> Ako si vybrať bežecký pás

Ako si vybrať bežecký pás

 

Chcete bežecký pás, ale nemáte skúsenosti s jeho výberom? Ak áno, tento článok je určený práve vám. Ukážeme vám, na aké parametre a aspekty sa zamerať pri výbere, aby bol výber jednoduchý. A ak chcete staviť na overenú kvalitu, pozrite si našich šampiónov mezi bežeckými pásy, ktorí získavajú jedno ocenenie za druhým!

Bežecké pásy sa často vyberajú len na základe najvyššej ceny, najširšej ponuky funkcií atď. Najdôležitejšie je však to, kto ho bude používať, ako často a akým štýlom. Iný bežecký pás bude vhodný pre aktívneho, skúseného športovca a iný pre začínajúceho bežca.

Základné parametre, na ktoré si treba dávať pozor pri nákupe:
Pre správny výber sú dôležité predovšetkým naše vlastné fyzické parametre a vlastnosti. Pokiaľ ide o parametre bežeckého pásu, mali by ste sa zamerať najmä na:

  • Šírka jazdnej plochy
  • Tlmenie
  • Pevnosť a materiál pásu
 

Ak je bežecká plocha široká približne 35 cm, bežecký pás nie je vhodný na behanie, ale len na chôdzu. Ak je bežecká plocha širšia ako 45, bežecký pás je vhodný na všetky typy behu. Nemusíte sa neustále sledovať a máte dostatok priestoru aj pri maximálnej rýchlosti.
 
Sklon jazdnej plochy

Niektoré bežecké pásy majú funkciu zmeny sklonu bežeckej plochy. To jednoducho znamená, že si môžete sami nastaviť ideálny sklon bežeckého pásu, aby ste zabezpečili vyššiu záťaž a lepšie výsledky. Lacnejšie verzie bežeckých pásov zvyčajne umožňujú tzv. manuálnu zmenu sklonu. Pri drahších modeloch možno sklon korigovať elektronicky.

Táto funkcia je užitočná, ak chcete simulovať beh do kopca alebo si jednoducho viac zacvičiť. Najnovšie a špičkové bežecké pásy vybavené digitálnym ovládaním dokážu meniť sklon automaticky, vždy na základe daného programu určeného na simuláciu rôznych typov tréningu.


 
 
Ovládanie pásu

Pásy sú digitálne ovládané v základni a zvyčajne najjednoduchším spôsobom ovládania rýchlosti je jednoduché pridávanie znamienok + a -. Lepšie varianty pásov umožňujú vybrať si z preddefinovaných tréningových programov, pričom v tom momente pás automaticky prepína rýchlosti a sklony, aby simuloval reálne podmienky behu.

 
Pozastavenie

Odpruženie je veľmi dôležité, pretože eliminuje riziko poškodenia kĺbov v dôsledku nárazov a otrasov vznikajúcich pri behu. Najlacnejšie modely opaskov nie sú vybavené žiadnym odpružením, takže sú vhodnejšie na klasickú chôdzu. Lacnejšie verzie bežeckých pásov vhodných na behanie sú zvyčajne aspoň čiastočne vybavené odpružením bežeckej plochy, pričom tento lacnejší a najjednoduchší spôsob sa realizuje pogumovaním podložky hrubou vrstvou, ktorá má za úlohu eliminovať spomínané otrasy.


Pásy vo vyšších cenových kategóriách sú kompletné, vrátane konštrukcie namontovanej na špeciálnych gumových základniach. Pogumovaný bežecký povrch je zapustený do tohto rámu, a tak bezpečne tlmí nárazy a otrasy.

Výkon motora

Pokud jde o pohon, můžete si vybrat ze dvou možností - bezmotorové mechanické řemeny a motorové řemeny. Rychlost, které můžete na motorovém pásu dosáhnout, vždy závisí na výkonu motoru, šířce plochy a hmotnosti uživatele. Motor musí při každém šlapání překonávat odpor, který vytváří hmotnost uživatele. Lze tedy říci, že čím větší hmotnost a čím vyšší rychlost požadujete, tím větší výkon motoru potřebujete.
 

 
 

Meranie srdcovej frekvencie

Základným parametrom fyzických hodnôt, ktoré sledujeme počas tréningu, je tzv. hodnota srdcovej frekvencie. Pri aeróbnom cvičení a spaľovaní tukov by ste mali udržiavať srdcovú frekvenciu na úrovni približne 75 % vašej maximálnej srdcovej frekvencie.
Svoju maximálnu tepovú frekvenciu môžete určiť jednoducho. Od čísel 220 (muži) a 226 (ženy) odpočítajte svoj vek. Takto možno pozorovať, že srdcová frekvencia závisí od veku, ktorý sa s pribúdajúcim vekom postupne znižuje.

 

Stroj zvyčajne monitoruje tieto hodnoty pomocou snímača umiestneného na rukoväti stroja. Po približne minúte, keď si dlane položíte na rukoväte, sa na displeji zobrazí vaša srdcová frekvencia. Môžete sa stretnúť aj s ušnými snímačmi, ktoré sú menej vhodné, ale vzhľadom na ich nepresnosť sú na základnú orientáciu postačujúce.


Najlepšie meranie sa vykonáva pomocou hrudného pásu, ktorý prenáša údaje priamo do počítača pásu a zaručuje maximálne presný výsledok.


 

Poloha a zloženie

V súčasnosti sa väčšina pásov dá zložiť, aby sa ušetrilo miesto v bytoch a domoch. Ak ho chcete zložiť, jednoducho zložte jazdnú plochu do zvislej polohy a pomocou koliesok na podvozku ho presuňte na iné miesto.

Rozhodli ste sa pre neho?? Potom si môžete pozrieť náš sortiment strojov ACRA a mať ho doma do niekoľkých dní.